Se afișează postările cu eticheta sloganuri. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta sloganuri. Afișați toate postările

joi, 23 octombrie 2014

Civilizatia secolului 21 in Romania

Se pare ca sloganul lui Iohannis este un sarcasm foarte reusit. Ar trebui sa am prea multa rabdare ca sa fotografiez toate locurile cu lucruri "bine facute" in care au fost amplasate reclamele cu Iohannis. Multe dintre carpele uriase pe care s-au inscriptionat reclamele cu Iohannis au fost amplasate de mantuiala, mutra candidatului aparand in valuri. Pana la urma nu prea are importanta, atat timp cat suntem invitati sa ghicim care dintre candidati va fi "raul cel mai mic".

Oare ce inseamna raul cel mai mic? Raul cel mai mic din ultimii 25 de ani a fost suficient de devastator pentru majoritatea romanilor care au incercat sa traiasca din munca cinstita. Asa ca nu subscriu la astfel de principii.

As prefera sa ma gandesc la orice candidat ca la binele cel mai mare, dar tot experienta ultimilor 25 de ani mi-a aratat ca asa ceva nu poate candida in Romania mafiei politico-economice totalitare.

Asa ca ma multumesc sa arat ce lucruri bine facute pot fi gasite sub reclamele cu Iohannis: o cabina telefonica vandalizata in care s-a "binefacut" un rahat!

Probabil ca lucrul bine facut poate fi inca "admirat" la intersectia a... doua mari bulevarde intens circulate: bulevardul Banu Manta si bulevardul Ion Mihalache! Am preluat de pe sursa http://ehartabucuresti.ro/bucuresti/strada/izvor/ o harta a zonei si am marcat cu rosu locul "realizarilor" bine facute.

"Mandri ca suntem romani!"
"Romania lucrului bine facut!"
"Romania frumoasa!"

Cam asta a ajuns piciorul de plai si gura de rai in 2014!

Capitala europeana... Civilizatie... Bla-bla-bla...

vineri, 17 octombrie 2014

Un proiect cam ciudat de promovare ne indeamna sa descoperim Delta Dunarii

Un fel de turnulet din lemn pe apa, niste barci care au luat apa si o cosmelie din lemn amplasata pe terenul viran ultracentral de langa Dambovita ne indeamna sa descoperim Delta Dunarii. La limita poate ca as fi interesat sa fac acest lucru iarna, in speranta ca nu sunt prea multi tantari. Dar imi e grau sa imi imaginez un circuit turistic pe acolo, la fel cum imi e greu sa imi imaginez cum pot ajunge intr-un timp rezonabil acolo. Cand va exista infrastructura in Romania poate ca ma voi gandi mai serios la o destinatie mai indrazneata in Romania. Momentan nu prea ma agit sa ajung nici macar pe Valea Prahovei, unde teoretic nu ar trebui sa fie prea complicat sa ajung.


Un caine pitic si agresiv era macar tinut in lesa.


Delta naturala... Exista si una artificiala?

Accesul interzis...
Oricum barcile luasera apa...





luni, 6 octombrie 2014

Romania lucrului bine facut

La fel de bine puteam spune "Romania frumoasa" sau Mandri ca suntem romani".

Dar vreau sa cuget un pic la semnificatia lucrului bine facut in Romania postdecembrista. Astfel, conform faptelor autoritatilor centrale si locale, dar si din punctul acestora de vedere, un lucru bine facut este ceva inutil, costisitor si de cea mai proasta calitate. Ceva care trebuie inlocuit imediat ce a fost facut, cu alt lucru bine facut, adica la fel de inutil, costisitor si de cea mai proasta calitate. Totul pentru ca mafia politico-economica sa aiba mereu de lucru (sa-si cereeze locuri de munca) si sa fure la nesfarsit banii publici in urma realizarii unor proiecte inutile, costisitoare (supraevaluate) si de cea mai proasta calitate.

Despre astfel de lucruri bine facute ne vorbeste Klaus Iohannis? Fiind vorba de PNL+PDL, da, in mod cert.

In continuare, exemple de lucruri pe care Iohannis le considera bine facute, in care Udrea vede Romania frumoasa si de care Ponta este mandru ca e roman:





Un exemplu de lucru bine facut, dar dintr-o alta epoca:

marți, 13 mai 2014

Standuri inutile si sinistre in parcul Herastrau

O adevarata "parada" a fundatiilor, asociatilor si organizatiilor mai mult sau mai putin fantoma a avut loc in parcul Herastrau. Niste standuri improvizate sub forma de corturi s-au trantit pe aleile de dupa intrarea "Charles de Gaulle".

Din cate revad in imagini, in corturi apar mese scaune, persoane si uneori troace aruncate.

O prezentare jalnica si de utilitate indoielnica; un eveniment dominat probabil de dorinta autoritatilor de a mai factura de mantuiala niste bani publici.

Am remarcat multitudinea de sloganuri pozitive de la standuri. Nu este surpinzator ca traim intr-o lume atat de sinistra desi se mimeaza atatea intentii bune? Cu atatia oameni draguti in aparenta, ma mir ca mai exista infractori...

Mi-a atras atentia regula de baza a cercetasului, o adevarata apologie a obedientei si spalarii pe creier! Nu de alta, dar pot evoca la nesfarsit cazuri de parinti, sefi si profesori care nu trebuie cu niciun chip urmate de oamenii normali.