Se afișează postările cu eticheta Romania 2014. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Romania 2014. Afișați toate postările

joi, 6 noiembrie 2014

Cum arata cuponul pentru ajutorarea persoanelor defavorizate

Pe fata sunt inscrise datele personale.
Pe verso sunt inscrise felurile si cantitatile de alimente acordate.
Locul si data ridicarii cosului de alimente sunt inca necunoscute...

duminică, 26 octombrie 2014

Ai lui Iohannis imi citesc blogul!

Acum 3 zile, pe 23.Octombrie.2014, am postat articolul intitulat "Civilizatia secolului 21" (sursa: http://lmar2012b.blogspot.ro/2014/10/civilizatia-secolului-21-in-romania.html), unde am postat poze cu o reclama a lui Iohannis (cu fata candidatului si sloganul "Romania lucrului bine facut") deasupra unei cabine telefonice vandalizate unde un cetatean de nadejde al patriei a "binevoit" sa produca un rahat. Azi, 26.Octombrie.2014, am remarcat ca reclama cu Iohannis a disparut! Semn ca echipa lui Iohannis a simtit sarcasmul involuntar al sloganului si a reactionat rapid... Dar cabina telefonica a ramas vandalizata, iar rahatul va fi probabil reciclat lent de catre natura dupa fiecare intemperie.



joi, 23 octombrie 2014

Civilizatia secolului 21 in Romania

Se pare ca sloganul lui Iohannis este un sarcasm foarte reusit. Ar trebui sa am prea multa rabdare ca sa fotografiez toate locurile cu lucruri "bine facute" in care au fost amplasate reclamele cu Iohannis. Multe dintre carpele uriase pe care s-au inscriptionat reclamele cu Iohannis au fost amplasate de mantuiala, mutra candidatului aparand in valuri. Pana la urma nu prea are importanta, atat timp cat suntem invitati sa ghicim care dintre candidati va fi "raul cel mai mic".

Oare ce inseamna raul cel mai mic? Raul cel mai mic din ultimii 25 de ani a fost suficient de devastator pentru majoritatea romanilor care au incercat sa traiasca din munca cinstita. Asa ca nu subscriu la astfel de principii.

As prefera sa ma gandesc la orice candidat ca la binele cel mai mare, dar tot experienta ultimilor 25 de ani mi-a aratat ca asa ceva nu poate candida in Romania mafiei politico-economice totalitare.

Asa ca ma multumesc sa arat ce lucruri bine facute pot fi gasite sub reclamele cu Iohannis: o cabina telefonica vandalizata in care s-a "binefacut" un rahat!

Probabil ca lucrul bine facut poate fi inca "admirat" la intersectia a... doua mari bulevarde intens circulate: bulevardul Banu Manta si bulevardul Ion Mihalache! Am preluat de pe sursa http://ehartabucuresti.ro/bucuresti/strada/izvor/ o harta a zonei si am marcat cu rosu locul "realizarilor" bine facute.

"Mandri ca suntem romani!"
"Romania lucrului bine facut!"
"Romania frumoasa!"

Cam asta a ajuns piciorul de plai si gura de rai in 2014!

Capitala europeana... Civilizatie... Bla-bla-bla...

luni, 20 octombrie 2014

Provizie consistenta de apa gratis din parcul Cismigiu

"Ce-ti doresc eu tie, dulce Romanie?", se intreba poetul nostru national. Numai ca intre aspiratii si realitate este o prapastie uriasa. Izvorul lui Eminescu din parcul Cismigiu a devenit o sursa de inspiratie economica... E normal sa fie asa in tara in care munca este salarizata in bataie de joc. Daca ma gandesc bine, o persoana cheltuie cam 10% din salariul minim pe economie pe apa imbuteliata la sticle! De unde bani alti pentru mancare, facturi, consumabile curente, imbracaminte, incaltaminte?

"Mandri ca suntem romani", Ponto?
"Romania lucrului bine facut", Iohannis?
"Romania frumoasa", Udreo?