Se afișează postările cu eticheta autoritati locale. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta autoritati locale. Afișați toate postările
miercuri, 23 septembrie 2015
Parada stalpisorilor
Cate modele de stalpisori se pot distinge in aceasta imagine? Raspuns corect: 4 (patru). Asta e urbanismul odios si sinistru propus de "specialistii" din primarii in Bucuresti. Sa curga banii publici garla si sa creasca taxele pana la cer, doar, doar s-o stinge setea de avere a "edililor".
Investitii in bataie de joc in Parcul Izvor, facute doar pentru a se risipi banii publici
Foarte interesant cum s-a degradat si cum a devenit nefunctionala aceasta "investitie".
Foarte interesant cum se pot mazgali si distruge lucrari realizate pe bani publici intr-un parc in care exista paznici.
Foarte interesant cum o investitie pe bani publici poate avea un aspect atat de respingator!
Chiar si de numele "ctitorului" s-a ales praful: este vorba de arestatul preventiv "orin" Oprescu (conform imaginii). Mai ramane sa se aleaga praful definitiv si irevocabil de "ctitorul" lu' Peste.
Foarte interesant cum se pot mazgali si distruge lucrari realizate pe bani publici intr-un parc in care exista paznici.
Foarte interesant cum o investitie pe bani publici poate avea un aspect atat de respingator!
Chiar si de numele "ctitorului" s-a ales praful: este vorba de arestatul preventiv "orin" Oprescu (conform imaginii). Mai ramane sa se aleaga praful definitiv si irevocabil de "ctitorul" lu' Peste.
vineri, 19 septembrie 2014
Bucuresti 555: jeg pe masini in zona Salii Palatului
Intr-un oras poluat si mizerabil, ce vina au bietele masini ca sunt inghitite de praf? Ce salarii ar trebui sa aiba cetatenii pentru a-si permite sa-si spele masinile in fiecare zi?
Bonus 1: alte mizerii.
Bonus 2: praf pe masini in Piata Victoriei.
Bonus 1: alte mizerii.
Bonus 2: praf pe masini in Piata Victoriei.
Dileala cablurilor in Bucuresti, la 555 de ani de atestare documentara
Etalonul urbanistic bucurestean, cel pentru care Victor Ponta e mandru ca e roman, pentru care Traian Basescu afirma ca e bine sa traiesti in Romania, pentru care "iubim capitala", pentru care s-au jertift stramosii (ce-o fi fost in capul lor?), pentru care platim TVA 24%, pentru care penibila Casa Regala l-a decorat pe ridicolul mascarici incravatat Sorin Oprescu, se afla, dupa parerea mea, aici. La intersectia strazilor George Enescu cu bulevardul Gheorghe Magheru. A vazut cineva vreo hidosenie edilitara mai misto?
Doua poze le-am lasat intentionat pe orizontala, sa se labarteze nesimtirea edilitara si ticalosia autoritatilor pe tot ecranul.
Doua poze le-am lasat intentionat pe orizontala, sa se labarteze nesimtirea edilitara si ticalosia autoritatilor pe tot ecranul.
duminică, 11 mai 2014
Parcul Tineretului, mai sinistru ca oricand, un simbol al "mandriei" de a fi romani
De departe, decizia de a merge in parcul Tineretului ieri, 10.Mai.2014, a fost una dintre cele mai neinspirate pe care am luat-o in ultima vreme.
Am vrut sa mai schimb locurile pe care le vizitez in mod traditional si asta s-a dovedit a fi o mare eroare.
Mirosul neplacut, acid si patrunzator cu care parcul m-a intampinat de departe poate fi descris ca fiind un mixaj intre mirosul unui depozit de peste alterat destinat comercializarii si mirosul de buda dezafectata care continua sa functioneze ilegal.
De retinut ca nu a fost o zi insorita si calduroasa, adica putrefactia nu este la apogeu!
Eterna zona cu denivelari, problema pentru care "edilii" nu gasesc niciodata finantare:
Biciclist ocolind zona denivelata pe stanga:
Biciclist ocolind zona denivelata pe dreapta:
Noroiul secular nu este de competenta responsabililor de intretinerea parcului. Dar a cui?
Alta zona in care prafaraia abundenta si noroiul sunt niste traditii:
Pe fundal, in spatele lacului infestat, se vad panourile solare, instalate abundent in toate parcurile, simbol al ultimei escrocherii facute cu bani publici. De ce nu s-au alocat fondurile pentru o asfaltare decenta in parc? Probabil pentru ca era comisionul mai gras la panouri solare. O sa fac niste poze seara si noaptea in parc, sa vad eficienta panourilor lu' Peste.
O alee de calitate in jurul lacului nu este niciodata pe lista de prioritati a nemernicilor care mimeaza ingrijirea parcului. Dupa parerea mea ar trebui concediati toti, pentru ca, evident, nu este nevoie de angajati ca sa arate parcul in halul asta. Dar se pare ca "baronii" parcurilor nu dau socoteala nimanui. Cel mult "cesioneaza" parti sociale din comisioane.
Probabil ca parcul este destinat dependentilor de adrenalina si iubitorilor naturii "virgine". Garantat, mana omului n-a pus... piciorul pe aici!
Scari exceptate vesnic de la mentenanta, probabil pana aloca primaria niste zeci sau sute de milioane de euro pentru refacerea totala a parcului de la zero. Ca doar d-aia cresc vesnic taxele si impozitele, sa se poata fura banii publici aparent legalizat, in liniste si consens, in numele proiectelor de "utilitate" publica! Risipirea banilor publici nu este niciodata de utilitate publica!
O "investitie" inutila a ultimilor ani, o insulta la adresa contribuabililor:
Stalpii din Bucuresti au intotdeauna probleme cu verticala, dovedind standardele de mantuiala, scazute pana la bataie de joc, ale autoritatilor.
Intotdeauna m-am intrebat cum se poate degrada o lucrare publica intr-un asemenea hal, fara ca autoritatile sa intervina.
Noroaiele abunda, dar banii nu se duc pe curatenie, ci pe plantatia de panouri solare.
Ponta, Oprescu, PSD si voi astia, tare mandri ca sunteti romani, veniti si plimbati-va pe aici, chiar prin mijlocul "mandriei"... Poate nu a inteles inca toata lumea ce insemna noroiul uman...
Daca inca nu s-a inteles ce inseamna noroiul uman, se poate spune ca, metaforic si practic vorbind, s-a pus cruce oricarei sperante de mai bine in Romania imediat ce Revolutia Infractorilor din 1989 a invins.
O lectie a istoriei de care ar trebui sa tinem cont (ce coincidenta, cimitirul mortilor din 1989 este chiar langa parcul cu aspect odios si sinistru!). Mai ales ca acum se spune ca avem un regim democratic, in care poporul suveran isi exprima vointa prin vot.
Intr-adevar, mai bine de atat nu se poate. Tehnic, teoretic si utopic vorbind, poate exista dictatorul intelept evocat de Ion Iliescu la inceputul anilor '90. Dar practic ideea de dictator va fi mereu in opozitie cu ideea de intelepciune. Si apoi, sa nu uitam de dictatorii locali din teritoriu, in mod suspect niciodata evocati si evidentiati de teoreticienii istoriei, de parca dictatorul central poate fi simultan pe sute de mii de kilometri patrati, pentru a-si impune vointa malefica in fata tuturor.
Deci, regimul democratic este maximul la care poate ajunge societatea. Numai ca o societate primitiva, inculta si degenerata, asa cum este societatea romaneasca, poate fi manipulata la vot astfel incat regimul politic sa devina de facto o dictatura mafiota democratica, in asa fel incat niste derbedei infractori incravatati, total nepasatori la problemele tarii si cetatenilor, sa preia puterea si sa si-o mentina in ciuda tuturor ticalosiilor evidente comise. Un nou circ electoral (alegerile europarlamentare) are loc chiar in acest momente, singura preocupare a candidatilor, altfel foarte "mandri" ca sunt romani, fiind doar obtinerea unui salariu de europarlamentar!!!
CONCLUZII:
1. SE IMPUNE CONCEDIEREA IMEDIATA A TUTUROR CELOR CARE "RASPUND" DE PARCUL TINERETULUI!
2. JOS MAFIA POLITICO-ECONOMICA!
3. LOCURI DE MUNCA SI SALARIZARE DECENTA!
4. INCRIMINAREA PENALA A AUTORITATILOR CARE DISTRUG ROMANII SI ROMANIA!
5. JOS CORUPTIA GENERALIZATA SI HOTIA BANILOR PUBLICI!
Am vrut sa mai schimb locurile pe care le vizitez in mod traditional si asta s-a dovedit a fi o mare eroare.
Mirosul neplacut, acid si patrunzator cu care parcul m-a intampinat de departe poate fi descris ca fiind un mixaj intre mirosul unui depozit de peste alterat destinat comercializarii si mirosul de buda dezafectata care continua sa functioneze ilegal.
De retinut ca nu a fost o zi insorita si calduroasa, adica putrefactia nu este la apogeu!
Eterna zona cu denivelari, problema pentru care "edilii" nu gasesc niciodata finantare:
Biciclist ocolind zona denivelata pe stanga:
Biciclist ocolind zona denivelata pe dreapta:
Noroiul secular nu este de competenta responsabililor de intretinerea parcului. Dar a cui?
Alta zona in care prafaraia abundenta si noroiul sunt niste traditii:
Pe fundal, in spatele lacului infestat, se vad panourile solare, instalate abundent in toate parcurile, simbol al ultimei escrocherii facute cu bani publici. De ce nu s-au alocat fondurile pentru o asfaltare decenta in parc? Probabil pentru ca era comisionul mai gras la panouri solare. O sa fac niste poze seara si noaptea in parc, sa vad eficienta panourilor lu' Peste.
O alee de calitate in jurul lacului nu este niciodata pe lista de prioritati a nemernicilor care mimeaza ingrijirea parcului. Dupa parerea mea ar trebui concediati toti, pentru ca, evident, nu este nevoie de angajati ca sa arate parcul in halul asta. Dar se pare ca "baronii" parcurilor nu dau socoteala nimanui. Cel mult "cesioneaza" parti sociale din comisioane.
Probabil ca parcul este destinat dependentilor de adrenalina si iubitorilor naturii "virgine". Garantat, mana omului n-a pus... piciorul pe aici!
Scari exceptate vesnic de la mentenanta, probabil pana aloca primaria niste zeci sau sute de milioane de euro pentru refacerea totala a parcului de la zero. Ca doar d-aia cresc vesnic taxele si impozitele, sa se poata fura banii publici aparent legalizat, in liniste si consens, in numele proiectelor de "utilitate" publica! Risipirea banilor publici nu este niciodata de utilitate publica!
O "investitie" inutila a ultimilor ani, o insulta la adresa contribuabililor:
Stalpii din Bucuresti au intotdeauna probleme cu verticala, dovedind standardele de mantuiala, scazute pana la bataie de joc, ale autoritatilor.
Intotdeauna m-am intrebat cum se poate degrada o lucrare publica intr-un asemenea hal, fara ca autoritatile sa intervina.
Noroaiele abunda, dar banii nu se duc pe curatenie, ci pe plantatia de panouri solare.
Ponta, Oprescu, PSD si voi astia, tare mandri ca sunteti romani, veniti si plimbati-va pe aici, chiar prin mijlocul "mandriei"... Poate nu a inteles inca toata lumea ce insemna noroiul uman...
Daca inca nu s-a inteles ce inseamna noroiul uman, se poate spune ca, metaforic si practic vorbind, s-a pus cruce oricarei sperante de mai bine in Romania imediat ce Revolutia Infractorilor din 1989 a invins.
O lectie a istoriei de care ar trebui sa tinem cont (ce coincidenta, cimitirul mortilor din 1989 este chiar langa parcul cu aspect odios si sinistru!). Mai ales ca acum se spune ca avem un regim democratic, in care poporul suveran isi exprima vointa prin vot.
Intr-adevar, mai bine de atat nu se poate. Tehnic, teoretic si utopic vorbind, poate exista dictatorul intelept evocat de Ion Iliescu la inceputul anilor '90. Dar practic ideea de dictator va fi mereu in opozitie cu ideea de intelepciune. Si apoi, sa nu uitam de dictatorii locali din teritoriu, in mod suspect niciodata evocati si evidentiati de teoreticienii istoriei, de parca dictatorul central poate fi simultan pe sute de mii de kilometri patrati, pentru a-si impune vointa malefica in fata tuturor.
Deci, regimul democratic este maximul la care poate ajunge societatea. Numai ca o societate primitiva, inculta si degenerata, asa cum este societatea romaneasca, poate fi manipulata la vot astfel incat regimul politic sa devina de facto o dictatura mafiota democratica, in asa fel incat niste derbedei infractori incravatati, total nepasatori la problemele tarii si cetatenilor, sa preia puterea si sa si-o mentina in ciuda tuturor ticalosiilor evidente comise. Un nou circ electoral (alegerile europarlamentare) are loc chiar in acest momente, singura preocupare a candidatilor, altfel foarte "mandri" ca sunt romani, fiind doar obtinerea unui salariu de europarlamentar!!!
CONCLUZII:
1. SE IMPUNE CONCEDIEREA IMEDIATA A TUTUROR CELOR CARE "RASPUND" DE PARCUL TINERETULUI!
2. JOS MAFIA POLITICO-ECONOMICA!
3. LOCURI DE MUNCA SI SALARIZARE DECENTA!
4. INCRIMINAREA PENALA A AUTORITATILOR CARE DISTRUG ROMANII SI ROMANIA!
5. JOS CORUPTIA GENERALIZATA SI HOTIA BANILOR PUBLICI!
marți, 1 octombrie 2013
Mania plantatiilor de... cosuri de gunoi in Bucuresti
In cadrul programului de evaporare aparent legalizata a banilor publici, stabilit de autoritatile locale, cosurile de gunoi au ajuns la loc de cinste pe lista de cheltuieli inutile pentru cetateni, dar indispensabile pentru hotii de bani publici ordonatori de credite.
La fel ca si bancile, gardurile metalice sau stalpisorii, cosurile de gunoi au ajuns sa fie aruncate abundent oriunde in Bucuresti. Dupa cum se va vedea mai jos, asta nu inseamna ca orasul nu ramane o mare mizerie.
Pozele au fost facute pe bulevardul Magheru, o zona ultracentrala din Bucuresti.
Cosuri vechi si noi laolalta, ele insele niste mizerii...
Cosuri de gunoi si containere de gunoi...
Mizeria ultracentrala din jurul cosurilor de gunoi...
Containere de gunoi la drumul mare; nu puteau fi amplasate in spatele imobilelor?
Cosuri de gunoi strajuind, parca, mizeria...
Cos, cos, banca, cos, banca, cos... Mizerie...
Cos vechi, cos nou, mizeria ramane...
Cos nou, cos vechi, prafaraie cat cuprinde...
In ciuda risipei de cosuri de gunoi, atat timp cat gunoaiele vor fi la putere Bucurestiul ramane o mare mizerie!
La fel ca si bancile, gardurile metalice sau stalpisorii, cosurile de gunoi au ajuns sa fie aruncate abundent oriunde in Bucuresti. Dupa cum se va vedea mai jos, asta nu inseamna ca orasul nu ramane o mare mizerie.
Pozele au fost facute pe bulevardul Magheru, o zona ultracentrala din Bucuresti.
Cosuri vechi si noi laolalta, ele insele niste mizerii...
Cosuri de gunoi si containere de gunoi...
Mizeria ultracentrala din jurul cosurilor de gunoi...
Containere de gunoi la drumul mare; nu puteau fi amplasate in spatele imobilelor?
Cosuri de gunoi strajuind, parca, mizeria...
Cos, cos, banca, cos, banca, cos... Mizerie...
Cos vechi, cos nou, mizeria ramane...
Cos nou, cos vechi, prafaraie cat cuprinde...
In ciuda risipei de cosuri de gunoi, atat timp cat gunoaiele vor fi la putere Bucurestiul ramane o mare mizerie!
Abonați-vă la:
Postări (Atom)